خانه / مقالات / بررسی انصراف ایران از لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۰

بررسی انصراف ایران از لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۰

انصراف ایران از لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۰

تحلیل از «مهدی رحیمی» (پژوهشگر رسانه و بازاریابی ورزشی)

مهدی رحیمی
(تحلیلگر رسانه و بازاریابی)

به نظر من تصمیم ایران در انصراف از مسابقات لیگ قهرمانان آسیا تصمیم درست و مناسبی بوده، چراکه لااقل برای اولین بار فوتبال ما مقابل یک حکم ناعادلانه و غیرمنطقی محکم و استوار ایستاده؛ هرچند که باید زودتر از این اتفاق می افتاد.

این باعث می شود که AFC نتواند مثل گذشته هر کاری که دلش می خواهد انجام دهد. این اقدام از نظر اقتصادی به ضرر آسیا و به سود ایران خواهد بود. چرا که جذاب ترین بازی هایی که یه طرفشون تیم های ایرانی هستند و همچنین بلیت‌فروشی مسابقات با توجه به حجم زیاد تماشاگران ایرانی مخصوصاً که دوتا از آنها استقلال و پرسپولیس هستند و ورزشگاه آزادی را مملو از تماشاگر می کردند. همچنین تبلیغات محیطی و اسپانسرینگ مسابقات تحت تاثیر قرار می گیرد که همه به ضرر کنفدراسیون فوتبال است.

این اتفاق از نظر هزینه و اقتصادی به سود فوتبال ماست، چراکه تیم‌های ایرانی از نظر پشتوانه مالی در شرایطی نیستند که مسابقات سنگین آسیایی را تا انتها پیش ببرند و متأسفانه دچار مشکلات فراوان مالی می‌شوند. آمار تیم های ایران در این مسابقات نشان می دهد که از نظر نتیجه گیری ضعیف بوده ایم و نزدیک سه دهه است که قهرمان نشدیم (هرچند که سه بار به فینال ACL رسیدیم)، اما وقتی که ضعف فنی داریم صرفاً فقط بار سنگین هزینه است.

فرض کنید که قرار بود در هر گروه سه بازی خارج از خانه داشته باشیم (اگر با تیم عربستانی همگروه شویم یک بازی خارج از وطن نیز اضافه می شود)که این از نظر مالی هزینه‌های بسیاری را به باشگاه‌ها تحمیل می‌کند. به همین خاطر این اتفاق می تواند در حال حاضر خوب باشد، هرچند که بر کیفیت فوتبال ما تأثیر منفی خواهد گذاشت.

مطمئناً AFC از این اتفاق بیشتر ضرر خواهد کرد که شاید پشیمونی این سازمان را به همراه داشه باشد. از طرفی هم فوتبال ما روزگار خوشی را سپری نمی کند، تیم ملی نتیجه نگرفته و شاید به جام جهانی نرسد، فوتبال ایران سرمربی و رئیس ندارد و فدراسیون در چاله ای افتاده که شروعش از چهارسال پیش بود که عربستانی ها با بهانه های عجیب میزبانی را از ما گرفتند و هیچ اعتراضی صورت نگرفت! فدراسیون و دستگاه دیپلماسی ورزشی کشور وقتی زیر بار این تصمیم واقعاً غیر منطقی afc رفت و کوتاه آمد باید منتظر این روزها هم می ماند! به قول دکتر دادکان، وقتی سازمان لیگ به بهانه امنیت در ایام نا آرامی، مسابقات لیگ را در شهرهای بزرگ و سپس کل کشور تعطیل کرد، بهانه برای مسئولین عربی آسیا جور شد تا بار دیگر تصمیمات اینچنینی بگیرند.

پایان

همینطور ببینید

بررسی آسیب های «بازاریابی تلفنی» در ایران

تحلیلی از : “مهدی رحیمی” (پژوهشگر مدیریت و بازاریابی) شفقنا زندگی- بازاریابی تلفنی یکی از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *